Husky vděčí za zvláštně modré oči vzácné mutaci

Velikost textu: AAA

10. 10. 2018

Američtí vědci odhalili původ záhadně modrých očí psího plemene husky. Tito severští chlupáči dokážou jasně modrými duhovkami dokonale uhranout každého, kdo se jim do očí zpříma podívá. Výjimečné zbarvení ale nemá evoluční význam a je věcí náhody. Unikátní mutace je podkladem světlého a jasně modrého zbarvení duhovky psů husky.

Vědci z New Yorku srovnali DNA 6 070 psů, mezi nimiž byli jak kříženci, tak čistokrevní jedinci.

Husky mají specifickou alelu – variantu genu – která se vytvořila mutací na chromozómu 18. A protože všichni savci mají dvě sady chromozómů, můžou být tyto alely v páru. Pokud jsou tedy na obou párových chromozómech shodné mutantní alely, pak má husky vždy velmi jasně modře zbarvené oči. Když má pes ale pouze jednu alelu, není zbarvení jisté.

„Musíme ještě dále zkoumat genetické pozadí zbarvení očí psů. Například, zatímco většina psů, která má i jedinou kopii této mutace, má zcela či částečně modré oči, ve vzácných případech psi s touto mutací nemají modré oči, což znamená, že ve zbarvení očí hrají roli další genetické vlivy nebo faktory prostředí,“ tvrdí doktor Aaron Sams z University of Cornell v New Yorku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související