Pouštění chycených ryb zpět do vody je krutost. Rána po háčku jim brání v jídle

Velikost textu: AAA

11. 10. 2018

Sportovní rybáři své úlovky většinou pouštějí zpátky do vody. Cílem je sám lov, nikoli úlovek. A dosud se přitom věřilo, že ranka po háčku v ústní dutině nezhoršuje kondici a život ryb. Opak je pravdou. Vědci z Kalifornie prokázali, že ryby s ránou po háčku po vypuštění zpět do volné přírody strádají, protože se výrazně zhoršuje schopnost žrát.

Jak samotné zranění, tak především stres z toho, že po spolknutí návnady následovalo chycení predátorem – člověkem – vedou k omezení příjmu potravy. Ryby se zdráhají žrát, protože se bojí opakování lapení. Ale u pstruhů a lososů vědci také prokázali, že tyto ryby mají kvůli zranění v ústní dutině problém nasávat potravu.

„Jak jsme očekávali, ryby se zraněním v ústech projevují omezení rychlosti nasávání potravy do úst, což je u těchto dravců dost zásadní problém. A platí to i v případě, že se používá háček bez zpětného trnu, který poškozuje tlamu méně než háčky s trnem… můžeme tak říct, že rybařením způsobené zranění v ústech ovlivňuje schopnost ryby žrát v době hojení rány,“ tvrdí profesor Tim Higham z University of California v Riverside.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související