Příroda kvůli masovému vymírání druhů potřebuje pět milionů let k návratu do normálu

Velikost textu: AAA

19. 10. 2018

Dánští vědci pomocí složitých výpočtů a počítačových modelů zjistili, že současná příroda bude potřebovat pět až sedm milionů let evoluce, aby se vrátila do stavu před šestým masovým vymíráním druhů, které vyvolal člověk. Lidé svou činností a destrukcí ekosystému přispěli k tak rychlému úbytku druhů rostlin a živočichů, že se s tím příroda nedokáže vyrovnat.

Se zánikem druhů totiž dochází k narušení funkcí ekosystému a evoluční mechanismy nestíhají nahradit složité vazby vznikající miliony let. Přírodní výběr by tak musel působit dalších pět až sedm milionů let, aby se celosvětový ekosystém stabilizoval a vrátil do stavu před masovým šířením moderního člověka na planetě. Ale za předpokladu, že by lidé ihned přestali přírodu dál poškozovat. Což je nereálné.

Vědci z Aarhusu přitom nevzali v potaz jen množství vymřelých druhů, ale také to, jak dlouho trvala jejich evoluce, kolik mají blízkých příbuzných a jaké jsou jejich funkce v ekosystému, které s jejich extinkcí mizí rovněž.

„Velcí savci neboli megafauna jako obří lenochodi nebo šavlozubí tygři, kteří vymřeli asi před deseti tisíci let, byli evolučně velice vzdálení. Protože měli málo blízkých příbuzných, jejich vymření znamenalo, že z evolučního stromu Země byla odřezána celá větev,“ vysvětluje paleontolog doktor Matt Davis z Aarhuské univerzity.

Podle něj bychom tak měli chránit především druhy s velmi dlouhou evoluční historií a malým počtem blízkých příbuzných. Třeba slony a nosorožce.

„Ačkoli jsme dříve žili ve světě obrů, obřích bobrů, pásovců a jelenů, žijeme dnes v přírodě, v níž jsou obří savci velmi vzácní,“ dodává profesor Jens-Christian Svenning v rozhovoru pro deník The Independent.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související