Virtuální realita dokáže vyvolat empatii stejně jako skutečný zážitek

Velikost textu: AAA

19. 10. 2018

Virtuální realita působí na mozek jako skutečně zážitky. Ví se, že mozek zpracovává také záběry z televize či moderních technologií, jako by byl sám jejich svědkem. Virtuální realita imituje skutečné zážitky a na mozek člověka působí stejně, jako když je prožívá v reálném světě. To lze využít k podpoře empatie a prosociálního cítění a chování u lidí. Kupříkladu lidé, kteří zkusí být bezdomovcem ve virtuální realitě, pak daleko více soucítí s bezdomovci na ulici.

„Zážitky jsou to, co nás definuje jako lidi, takže není překvapující, že intenzivní zážitek ve virtuální realitě má mnohem silnější účinek než představování si něčeho,“ tvrdí jeden z autorů výzkumu profesor Jeremy Bailenson vyučující psychologii komunikace na Stanfordské univerzitě.

Ten pracoval s virtuální realitou versus technikou imaginace. V prvním případě lidé přímo pomocí virtuálních technologií zažívali na sedm minut, jaké to je být bezdomovcem. V druhém si to pouze představovali pomocí technik imaginace.

„Pokud získáte pohled na věc jiných lidí pomocí virtuální reality, produkuje to u vás více empatie a prosociálního chování ihned po tomto zážitku, ale také v dlouhodobém hledisku. Účinek je silnější než v případě pouhé imaginace,“ tvrdí Fernanda Herrerová ze Stanfordské univerzity.

Lidé se v míře empatie liší. Někomu je vrozená vysoká míra, někdo ji téměř neprojevuje. Ale vědci tvrdí, že to není rys neměnný a že se lze empatii učit a její míru zvyšovat.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související