Včely hučením v úle manipulují mladé dělnice k tvrdší otrokářské práci

Velikost textu: AAA

26. 10. 2018

Vědci se už déle domnívají, že zvláštní bzučení dělnic v úle, které navenek zní jako hukot, plní důležité komunikací funkce ve včelstvu. Nové výzkumy tohoto speciálního bubnování připomínajícího zvuku, který dělnice vyluzují zadečkem, naznačují, že je to manipulační prostředek. Starší a již poněkud agresivnější dělnice ho produkují proto, aby mladé a zatím pohodové dělnice vyprovokovaly k tvrdší práci. Je to jakási zvuková manipulace či vymývání nervové soustavy k otrokářské práci.

Vědci z Nottingham Trent University tvrdí, že dělnice zvané létavky (služebně nejstarší, které nosí nektar a pyl z pastvy do úlu) vyluzují zvuk nejsilněji ve chvíli, kdy se potkají s mladou dělnicí zatím pracující v úle. Nutí ji tak k tvrdší a intenzivnější práci. Vibrace ale předávají starší dělnice také mimo úl jeho vyluzováním před česnem.

„Příjemkyně vibrace se jeví tak, že ji tato vibrace energetizuje. Začne pracovat s větší energií, jako by dostala dávku kofeinu nebo jiného podpůrného prostředku,“ tvrdí doktor Martin Bencsik z Nottingham Trent University.

Zvuk podle fyzikální analýzy svou frekvencí skutečně připomíná bubnování. Ačkoli pro lidského posluchače se jeví jako bzučení. Bubnování má přitom také na člověka povzbuzující účinek. Proto se používalo při pochodech či veslování na lodi, ale také při práci otroků v antice.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související