Vrány jsou mnohem inteligentnější živočichové, než se dosud soudilo

Velikost textu: AAA

29. 10. 2018

Krkavcovití ptáci jsou jakousi zvláštní výjimkou nejen ve skupině ptáků, ale také v obratlovčí skupině živočichů. Vynikají totiž nad všemi opeřenci a dokonce většinou obratlovců svou inteligencí. Pokusy s vránou novokaledonskou prokázaly, že tito černí pěvci jsou dokonce chytřejší než šimpanzi.

Vrána novokaledonská totiž umí vyrobit nejen háček, aby se dostala k potravě, ale vhledem do situace, aniž se mohla inspirovat učením od jiných příslušníků svého druhu či z chování jiných živočichů, dokáže sestavit delší tyčinku z několika kratších kousků.

Vědci z německého Pöckingu provedli experiment s vránou. Té předložili potravu v dlouhé trubičce, do níž se mohla dostat jen použitím dlouhé tyčinky. Ale ona dlouhou tyčinku neměla a nikdy předtím ji neviděla. Měla ale k dispozici dvě kratší do sebe zasunutelné tyčinky, kterými šlo vyrobit nástroj dost dlouhý k vyšťárání potravy.

Vrána novokaledonská zkoumala cestu k potravě, pak předložené nástroje a po chvíli z nich dokázala vyrobit nástroj nový, jimž se k potravě dostala.

„Nikdy předtím neviděly sestavený nástroj, ale dokázaly jaksi předpovědět jeho možnosti. Takže dokážou předpovědět, že něco, co ještě neexistuje, by mohlo fungovat, když to vyrobí. Pak to dokážou vyrobit a použít. To znamená, že standardní představa, že zvířata vše zkoušejí náhodně metodou pokus omyl a zlepšují se opakováním a posilováním dovednosti, není přesná,“ tvrdí profesor Alex Kacelnik z Ornitologického Institutu Maxe Plancka v německém Pöckingu.

Podobného chování, jaké vykazují vrány novokaledonské, nejsou schopni ani naši nejbližší příbuzní šimpanzi.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související