Evropský kokain je plný léků na odčervení psů. Vážně poškozuje cévy a mozek

Velikost textu: AAA

2. 11. 2018

Švýcarští vědci tvrdí, že ačkoli konzumace kokainu v Evropě stále roste a tato droga je druhou nejužívanější po marihuaně, její kvalita neustále klesá. Současné analýzy vzorků potvrzují, že většina evropského a také amerického kokainu je ředěna lékem na odčervení psů. Proč? Nikdo neví. Lék je totiž pro člověka velmi nebezpečný a poškozuje krev, cévy a mozek.

Vědci z Curychu tvrdí, že většina evropského kokainu je ředěna lékem levamisolem, který se používá na odčervení psů a koček. Veterinární přípravek je pro člověka toxický, snižuje počet krvinek, poškozuje cévy a také nervovou tkáň.

Švýcarští autoři se domnívají, že levamisol nejenže zvýší objem kokainu a tím zvětší také zisky z jeho prodeje, ale zřejmě zvyšuje a prodlužuje účinky drogy v mozku.

Vědci z Curychu srovnali výsledky testů pozornosti, pracovní paměti, dlouhodobé paměti a výkonových funkcí mozku u osob, které užívají kokain s levamisolem, bez levamisolu a také osob, které nikdy kokain nepožily. K tomu porovnali činnost mozku všech osob pomocí zobrazovacích technik magnetické rezonance.

Podle očekávání měly osoby poslední skupiny mnohem lepší výsledky než osoby užívající kokain. Ale mezi uživateli kokainu byl také výrazný rozdíl. Jedinci užívající kokain s levamisolem měli ještě horší výsledky než jedinci užívající kokain bez této látky.

„Můžeme podle našich důkazů předpokládat, že mozek nemění jen kokain, ale že přidávaný levamisol má ještě přídavný škodlivý účinek. Takže běžně pozorované poškození kognitivních funkcí u uživatelů kokainu je ještě větší, pokud do těla přijímají i levamisol,“ uvedl profesor Boris Quednow z Curyšské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související