Ptáci vděčí za pestrobarevná vajíčka dinosaurům. Ta jejich hýřila jásavými odstíny

Velikost textu: AAA

2. 11. 2018

Ze zbarvení vajíček některých ptáků přecházejí oči. A ne vždy jsou odstíny přizpůsobeny okolí tak, aby viditelnost vajíčka snižovaly. Kupříkladu jasně tyrkysová vajíčka drozdů zpěvných či jasně růžová vajíčka sedmihláska hajního nesplývají s podkladem. Barvy a kresby na skořápkách svých vajec nemají ale pouze ptáci. Měli je už jejich obří předci dinosauři.

Procházka kolem hnízda některých druhů dinosaurů tak mohla být pestrobarevnou podívanou. Na obřích vejcích jasně modré, tyrkysové, žluté či růžové barvy zářily fialové, hnědé či červené skvrny, čárky a puntíky.

„Jako u peří a zvláštní klíční kosti víme teď, že barevná vajíčka se objevila poprvé také u předků ptáků, dinosaurů, dávno předtím, než na Zemi létal první pták,“ tvrdí autoři z Yaleovy univerzity.

Dnešní ptáci používají při zbarvení vajec dvě základní barviva – modrou a červenou. Jejich kombinací a různým poměrem tak vznikají vejce jasně modrá, šedivá, nažloutlá, načervenalá, růžová, hnědavá, okrová, hnědá, červená a různě tmavě skvrnitá. Stejné pigmenty přitom byly potvrzeny ve skořápkách fosilizovaných vajec dinosaurů. Je tedy jasné, že i tito plazi měli pestrobarevné skořápky.

„Barevné skořápky vajec byly považovány za výjimečný rys ptáků,“ tvrdí doktor Mark Norell z Yaleovy univerzity.

Dříve se ornitologové domnívali, že zbarvení skořápek u ptáků je jev, který se objevoval v evolučním běhu této skupiny obratlovců několikrát nezávisle na sobě. Ale nové výzkumy dokazují, že barevná skořápka se vyvinula jednou, a to už u dinosaurů a ptáci tento znak pouze zdědili.

„Myslíme si, že zbarvení vajec se vyvinulo u druhů dinosaurů, kteří začali tvořit otevřená hnízda. Jakmile byla hnízda otevřená a vejce exponovaná zraku predátorů, začalo se objevovat zbarvení skořápek jako snaha o maskování,“ tvrdí doktorka Jasmina Wiemannová z Yaleovy University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související