Větrné elektrárny zabíjejí dravé ptáky jako superpredátoři

Velikost textu: AAA

7. 11. 2018

Větrné elektrárny představují fatální překážku pro řadu tažných ptáků a netopýrů. Srážka s nimi je pro tyto drobné živočichy smrtelná. Ornitologové tvrdí, že lopatky větrných elektráren ale fungují jako superpredátoři. Likvidují totiž také ptačí predátory stojící na vrcholu potravního řetězce. A souvisejí s přemnožením jejich kořisti v oblasti výskytu turbín.

Vědci pozorovali dlouhodobě přírodu v okolí větrné elektrárny v Západním Ghátu v Indii. A zjistili, že v dané oblasti výrazně ubylo dravců a že naopak velmi vzrostla populace plazů, kteří jsou jejich kořistí.

A navíc v krvi odchycených plazů byla mnohem nižší hladina stresového hormonu kortikosteronu, než je běžné u populace z oblastí bez větrných elektráren s běžným výskytem dravců.

Pod větrnými elektrárnami po jejich instalaci postupně ubývá mrtvých dravců, a to jednoduše proto, že se naučili oblastem s těmito elektrárnami vyhýbat.

„Větrné elektrárny jsou podobné vrcholovým predátorům v ekosystému. Bohužel ale vytvářejí nerovnováhu a narušují ekosystém více, než se dosud soudilo,“ tvrdí autorka výzkumu profesorka Maria Thakerová.

Ačkoli ve sledované oblasti mělo omezení počtu dravců vliv na populace plazů, v našich podmínkách může mizení dravců v oblasti s větrnými elektrárnami vést k přemnožení polních hlodavců, kteří jsou hlavní složkou stravy dravých ptáků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související