Ozónová vrstva se začala obnovovat

Velikost textu: AAA

9. 11. 2018

Ozónová vrstva se podle nejnovějších měření začala úspěšně obnovovat. Díky Montrealskému protokolu, kterým se země OSN zavázaly přestat používat chlorfluorované uhlovodíky, se ochranný štít planety proti zhoubnému UV záření začíná „hojit“. Podle studie OSN by se mohl do patnácti let zcela obnovit původní stav ozónové vrstvy nad severní polokoulí a do padesáti let také nad Antarktidou.

Chlorfluorované uhlovodíky známé jako freony reagují s trojitou molekulou kyslíku zvanou ozón a rozkládají ji, takže ve stratosféře mizí vrstva tohoto plynu, která brání průniku UVA a UVB paprsků až k povrchu Země. Přitom toto záření poškozuje DNA živých organismů. U člověka prokazatelně vyvolává nádorové onemocnění.

Freony se používaly jako hnací plyn sprejů či chladící systém lednic a klimatizací. Na počátku devadesátých let jejich účinkem zmizelo deset procent původního, přirozeného stavu.

Ačkoli se výsledky výzkumu OSN jeví pozitivně, ne všichni odborníci jsou tak nadšení. Kupříkladu se ví, že poslední roky unikají z území Čínské lidové republiky plynné deriváty chlóru, které poškozují ozón. A to z továren na PVC či odstraňovačů barev.

„Jsme teprve na úplném začátku obnovy ozónové vrstvy. Uvidíme, co bude dál,“ svěřil BBC doktor Brian Toon z University of Colorado.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související