Na Borneu našli nástěnnou malbu starou čtyřicet tisíc let

Velikost textu: AAA

12. 11. 2018

Lidé malují konkrétní výjevy už minimálně čtyřicet tisíc let. Dokládá to objev nástěnné malby v jeskyni na Borneu, jehož pigmenty jsou podle australských vědců staré minimálně čtyřicet tisíc roků. Jedná se vůbec o nejstarší figurativní (neabstraktní) dílo a starší než nejletitější výjev z jeskyní Evropy.

Červený pigment použili tehdejší lidé k malbě zvířete připomínající býka. Je to konkrétní výjev neabstraktní povahy, jehož stáří se odhaduje na období před čtyřiceti tisíci let.

Evropa tak přichází o svou výsadu v dějinách výtvarného umění. Dosud totiž nejstarší figurální malby pocházely právě ze Starého světa. Ale lidé začali malovat zřejmě na několika místech planety zároveň a minimálně před čtyřiceti tisíci let na ostrově Borneo náležející dnes Indonésii.

Nalezený býk na vápencové zdi bornejské jeskyně má asi 1,5 metru na šířku, krom něj byly na stěnách nalezeny také otisky dlaní červenými a fialovými pigmenty.

Nejstarší evropské figurální malby zvířat jsou datovány na období před 33,5 až 37 tisíci let. Archeologové je nalezli v jeskyni Chauvet ve Francii.

Vědci netuší, jestli si lidé odnesli umění malby z Afriky do Evropy a Asie, nebo jestli schopnost vyjádřit konkrétní obrazy figurální povahy vznikla až v Evropě a Asii. Nicméně nejstarší výtvarné pokusy nalezli v jeskyních Afriky, jejich stáří se odhaduje na třiasedmdesát tisíc let. Jedná se o abstraktní obrázky v podobě křížků a šraf.

Autor výzkumu na Borenu archeolog doktor Maxime Aubert z Griffith University v Austrálii bude na místě provádět vykopávky, aby se o kultuře autorů malby dozvěděl víc. „Myslíme si, že býk pro ně nepředstavoval jen jídlo, že byl něčím výjimečným,“ uvedl Aubert, jehož nálezy publikoval prestižní vědecký časopis Nature.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související