Vědci rozluštili záhadu kubické stolice vombatů

Velikost textu: AAA

21. 11. 2018

Americkým fyzikům se podařilo rozluštit záhadu vombatí stolice. Ta má totiž tvar malých kostek. Z hlediska funkčnosti je to praktické, protože vombati si velkým množstvím stolice ve tvaru malých kostiček značkují teritorium. A kostička se po odložení nezakutálí, značka tedy spolehlivě zůstane na místě. Ale v živé přírodě je to tvar neobvyklý a vombati jsou jediní živočichové, kteří kostky tvoří. Záhada teď byla konečně rozluštěna.

Doktorka Patricia Yangová z Georgia Institute of Technology je expertka na hydrodynamiku tekutin včetně krve či nezahuštěné stravy. Její tým vyšetřil trávicí trakt přejetých vombatů a odhalil unikátní metodu vzniku kubických bobků.

Australští vačnatci zahušťují stolici až těsně před konečníkem. Kde elastické střevo formuje drobné kostičky, jež se spojí ve větší kubický bobek. Ten projde s mírným zahlazením hran kruhovým konečníkem. Ten, ačkoli je kruhovitý jako u všech savců, kostku už výrazně nezdeformuje.

„My jako lidé známe jen dvě metody výroby kostek, buď je odléváme ve formě, nebo je ořezáváme. Teď jsme získali třetí metodu. Mohli bychom ji využít v procesu výroby materiálů, jak z měkké tkáně vyrobit kostku místo odlévání ve formě,“ míní doktorka Yangová.

Fyzikální podstata řady biologických jevů bývá často inspirací pro svět lidských technologií. Inspiraci většinou vědci hledají u hmyzu. Vombati jako vačnatí savci jsou další skupinou, která přispěla k vývoji nových procesů výroby materiálů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související