Rembrandtův Ježíš za 176 milionů obsahuje otisky umělcových palců

Velikost textu: AAA

28. 11. 2018

Obraz Rembrandta van Rijna známý jako Studie hlavy mladého muže zobrazující Ježíše bude dražena v Londýně. Dílko mající jen pětadvacet centimetrů na výšku má podle odhadců hodnotu šesti milionů liber – asi 176 milionů korun. A to hlavně proto, že na okrajích plátna byly odhaleny výtvarníkovy otisky palců. Ten musel s dílem manipulovat ještě před úplným zaschnutím olejových barev.

Jedná se tak o čtyři staletí starý důkaz forenzní vědy. Otisky prstů z doby, kdy o jejich významu a jedinečnosti lidé vůbec netušili. Ale podle kunsthistoriků jsou to zatím jediné známé otisky Rembrandtových prstů. Takže je to důkaz chatrný, není ho s čím srovnat.

Otisky byly nalezeny během technického přezkoumání a restaurace díla. To, že se jedná o stopu po prstu, prokázalo také rentgenové a infračervené snímání plátna.

„Většinou vídáme otisky prstů v laku, ale to vám nic neprozradí. Tady jde o otisk v originální vrstvě barvy. Dokazuje to, že byl Rembrandt s dílem spokojený, ještě když byl vlhký. Maloval ho velmi rychle,“ tvrdí George Gordon z aukční síně Sotheby’s, kde obraz vydraží.

On sám ale přiznává, že nikdo nemá jistotu, že to jsou skutečně Rembrandtovy otisky. Není je totiž s čím srovnat. Na žádném z jeho děl nebyly dosud potvrzeny. A je taky možné, že mistrovo dílo do rukou uchopil někdo jiný, kdo neměl tušení o tom, že barvy ještě nejsou zaschlé.

„Vsadím se, že lidé teď budou pátrat po otiscích také na jeho jiných dílech,“ míní Gordon.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související