Rostliny v Arktidě s vyššími teplotami nerostou více, ale naopak vymírají

Velikost textu: AAA

28. 11. 2018

Vědci se domnívali, že kvůli globální změně klimatu a rostoucím teplotám v Arktidě budou tamní rostliny růst více a absorbovat tím víc oxidu uhličitého, čímž globální oteplování zmírní. Omyl. Nic takového se neděje. Naopak extrémní nárůst teplot, který je v Arktidě výraznější než jinde na světě, vede k vymírání tamní vegetace a tzv. hnědnutí Arktidy. Takže naopak absorpce oxidu uhličitého tamní vegetací výrazně klesá.

Zjistili to vědci z University of Sheffield. Sledovali vegetaci norských ostrovů za arktickým polárním kruhem v průběhu několika posledních let. Během dvou posledních zim přitom došlo k extrémním teplotním jevům, kdy teplota vzduchu v zimním období vzrostla nad nulu na stupnici Celsia a sníh roztál. Následně přišly holomrazy a větry, které odhalenou vegetaci úplně vysušily a zabily. Velká část zeleně tak zhnědla, protože normálně je zakrytá sněhem a odolává nepřízni počasí a vysoušení doslova „pod peřinou“. Ale rovněž odolnější dřevnaté rostliny, které snášejí holomrazy lépe, v teplém výkyvu, na který nejsou adaptovány, neboť po tisíce let oteplení znamenalo jaro, začaly rašit. A tudíž došlo k poškození i dřevnatých rostlin.

Přitom hnědnutí Arktidy má další fyzikálně neblahý vliv na globální oteplování, tmavší hnědý povrch země absorbuje více tepla, zatímco bílý sníh a světlá zeleň ho odrážejí zpět do vesmíru.

Vědci z Sheffieldu ale krom toho několikaletým měřením prokázali, že vegetace v Arktidě absorbuje mnohem méně oxidu uhličitého než v minulosti. Původně se přitom podle hypotéz vědci domnívali, že vyšší teploty budou znamenat intenzivnější metabolismus a větší přírůstky arktické vegetace, která tak pohltí více oxidu uhličitého z atmosféry a tím zmírní globální oteplování klimatu. Jenže mrtvá (hnědá) vegetace nepřijímá nic. A navíc vědci z Sheffieldu měřením dokázali, že přeživší vegetace je ve stresu a kumuluje méně oxidu uhličitého do svého těla, než by kumulovala v původních teplotních podmínkách.

„Víme tedy teď zcela jistě, že extrémní klimatické události by mohly výrazně omezit schopnost arktického ekosystému vázat uhlík a omezovat změnu klimatu… Mnoho klimatických modelů počítá s tím, že Arktida se bude více zelenat a tamní ekosystém tedy absorbuje více uhlíku z atmosféry a tím zmírní klimatickou změnu… Náš výzkum ale dokazuje, že realita je mnohem složitější a k ničemu takovému nedochází,“ uvedla doktorka Rachael Treharneová z University of Sheffield v rozhovoru pro magazín Conversation.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související