Vědci objevili pavoučí mléko, obsahuje čtyřikrát více bílkovin než kravské

Velikost textu: AAA

3. 12. 2018

Typickým znakem savců je kojení, tedy krmení mláďat speciálním sekretem žláz. Právě tato schopnost savce odlišuje od ostatních skupin živočichů. Ale čínští vědci tvrdí, že kojení si osvojili také někteří pavouci. Popsali jeden druh z čeledi skákavkovitých, do níž patří lovci hmyzu netvořící typické pavoučí sítě. Tito členovci přitom mláďata krmí jakýmsi pavoučím mlékem, které obsahuje čtyřikrát více bílkovin než mléko kravské.

Sekret, který vylučují samičky pavouka druhu Toxeus magnus sice není pravým mlékem, neboť se netvoří ve žlázách shodných svou stavbou s mléčnou žlázou savců, ale vzniká na břišní straně zadečku, odkud ho mláďata aktivně nasávají. Sekret je proteinovou výživou mláďat a takový způsob výživy potomků byl zatím popsán právě jen u savců. Samice pavouků touto výživou krmí své potomky celých čtyřicet dní, tedy i po dosažení pohlavní zralosti a plné nezávislosti na samici.

Skákavky jako skupina pavouků netvoří sítě, ale plíží se po rostlinách za svou kořistí, kterou v poslední chvíli překvapí tak, že na ni skočí a vpustí do ní kusadly jed a trávicí šťávy.

Pavoučí samice druhu Toxeus magnus vylučují výživu pro mláďata z tzv. epigastrické rýhy, kudy pronikají ven vajíčka. Podle čínských vědců tak vzniká výživa zřejmě z neoplozených vajíček, která v těle samic zůstanou po kladení.

„Je to udivující pozorování u druhu, který byl považován za samotářsky žijící,“ tvrdí doktor Čchen Čan-čchi, který „kojení“ u pavouků popsal.

Tekutou (kašovitou) výživu podávají mláďatům také holubi, tvoří ve svém voleti speciální směs výměšků a natrávené potravy, kterou předávají holoubatům přímo do zobáku. Jistá forma speciální výživy pro mláďata je známá také u švábů, kteří vylučují speciální sekret v ústním ústrojí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související