Tibeťané jsou extrémně odolnou rasou člověka

Velikost textu: AAA

5. 12. 2018

Tibeťané jsou extrémně odolnou rasou člověka druhu Homo sapiens. Dokážou žít totiž v prostředí, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem nuly stupňů Celsia. V nadmořské výšce přes čtyři tisíce metrů nad mořem také dokážou čelit velmi nízké koncentraci kyslíku. Nejsou však jedinými lidmi, kteří Tibet osídlili. Podle nových výzkumů totiž Tibetskou náhorní plošinu přijali za svůj domov už naši blízcí příbuzní/předci – denisované.

Podle vědců z Arizony žili tito naši příbuzní (nebo spíš předci), s nimiž jsme se křížili, v Tibetu před prvními lidmi druhu Homo sapiens. A to dokonce o desítky tisíc let. Zatímco první lidé Homo sapiens osídlili náhorní plošinu v Tibetu před 3 600 roky, denisované už před čtyřiceti tisíci let.

„Co dnes víme, je, že denisované opustili domov v pohoří Altaj na jihu Sibiře, a nakonec překročili hory a dostali se až do Melanésie, kam přinesli také svůj jedinečný genom,“ tvrdí doktor John Olsen z University of Arizona v Tucsonu.

Dnešní Tibeťané jsou potomky křížení druhů Homo sapiens a denisovanů. A právě DNA našich příbuzných jim umožnila adaptovat se na extrémní podmínky na náhorní plošině.

Denisované jsou velmi podobní neandertálcům, dalšímu druhu člověka. Ale podle antropologů to nejsou zřejmě samostatné „druhy“ z taxonomického hlediska, ale spíš poddruhy člověka Homo sapiens. Křížením dvou druhů by totiž vznikli neplodní potomci, zatímco křížením s neandertálci a densiovany jsme vznikli my, dnešní lidé, kteří nosí ve své dědičné informaci stále kusy DNA těchto původních obyvatel planety.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související