Harry Potter a zájem o okultismus zvýšil počet případů pro exorcisty

Velikost textu: AAA

6. 12. 2018

Katolická církev výrazně posílila počet odborně proškolených exorcistů. Papež František si nedávno postěžoval, že kvůli oblibě okultismu výrazně přibylo posedlých démony. Američtí katoličtí biskupové ale tvrdí, že za nárůst případů pro exorcisty může také literární magie a zvláště knihy o Harrym Potterovi. Lidé se inspirují a pokoušejí se čarovat. Pouštějí se však do černé magie, jíž přivolají temné síly. A jen v USA za posledních dvacet let přibylo případů pro exorcisty o 1 700 procent.

Zatímco před třinácti roky řešil kněz Vincent Lampert, hlavní exorcista z arcidiecéze v Indianapolisu, asi stovku případů ročně, loni to bylo už sedmnáct set.

„Dnes řeším během roku sedmnáct set případů. Magie se zaměřuje na jedince, který by se místo toho měl zabývat Bohem… Lidé věří, že síla je uvnitř jich samotných. Dokonce i ve světě vymítání ďábla. Předpokladem je, že Bůh není přihlížející, ale je to hlavní herec,“ míní Lampert.

Každou žádost o exorcismus pečlivě zvažují po poradě s psychiatry a neurology. Musejí totiž vyloučit, že se jedná o projev onemocnění.

„Katolická církev má jedny z nejpřísnějších pravidel pro exorcismus ze všech institucí světa,“ tvrdí religionista Adam Jortner z Auburn University v rozhovoru pro deník The Times.

K nárůstu počtu exorcistů došlo po roce 2005 po úmrtí Jana Pavla II. V USA se jejich počet během pontifikátu Benedikta XVI. zvýšil téměř dvojnásobně. A papež František oficiálně pověřil vymítáním démonů a ďábla více než stovku proškolených kněží z celého světa.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související