Lékaři přivedli na svět první dítě z dělohy transplantované od zesnulé dárkyně

Velikost textu: AAA

6. 12. 2018

Brazilští lékaři přivedli na svět první dítě z dělohy transplantované od nepříbuzné mrtvé dárkyně. Je to první úspěch takového těhotenství po deseti pokusech. Mnozí odborníci se právě kvůli vysokému počtu nezdařených pokusů domnívali, že je transplantace dělohy mrtvé dárkyně funkčně nemožná.

Dívka se narodila v třicátém šestém týdnu císařským řezem, těhotenství ale probíhalo bez komplikací, ačkoli po porodu byla děloha odstraněna. O matku i dítě celou dobu pečovali lékaři z Fakultní nemocnice Divulgação při Univerzitě v São Paulu.

Matka dítěte se narodila s vývojovou vadou bez dělohy. Na světě už je známo jedenáct porodů z darované dělohy, ale dárcem byla vždy žijící příbuzná či blízká kamarádka. Tentokráte byla použita děloha nepříbuzné ženy, jíž orgán odebrali jako dárkyni po úmrtí.

„První transplantace dělohy od živé dárkyně byla milníkem v medicíně, umožnila porod neplodným ženám, pokud mají dostupnou dárkyni a potřebné lékařské zázemí. Nicméně potřeba mít živou dárkyni je velkým omezením, protože takových dárkyň je velmi málo, většinou jde o příbuzné či blízké kamarádky. Počet lidí ochotných darovat svůj orgán po vlastní smrti je mnohem větší, takže to nabízí větší potenciál k transplantacím,“ uvedl jeden z týmu lékařů doktor Dani Ejzenberg z Univerzity v São Paulu.

O případu informoval nejprestižnější lékařský časopis Lancet. A to v době, kdy bylo dívce sedm měsíců a dvacet dní a měla 7,2 kilogramu a byla přirozeně kojená z prsu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související