Vědci objevili model k vyléčení spící infekce HIV

Velikost textu: AAA

13. 12. 2018

Léčba infekce HIV, která způsobuje smrtelné onemocnění AIDS, postoupila za posledních třicet let ohromně kupředu. Pokud se čerstvě infikovaný pacient začne léčit, užívá už jen jedinou tabletu denně a v jeho krvi a spermatu je po pár týdnech nedetekovatelné množství viru, takže je nenakažlivý těmito tělesnými tekutinami. Nicméně je odkázaný na celoživotní užívání léků, které drží viry na uzdě. Tedy skryté a spící v buňkách. Právě ty je ale potřeba zničit, pokud se má člověk vyléčit zcela. A vědcům z Illinois se podařilo najít metodu, jak je vyprovokovat k aktivitě.

Léky, které virové částice HIV ničí, fungují jen ve chvíli, kdy jsou viry aktivní a replikují se (pomnožují). Ale jakmile se skryjí v buňkách a začnou být latentní, jsou vůči všem léčivům imunní. Vyléčit plně celého jedince je tedy možné jen tehdy, když spící viry donutíme probudit se. Vědcům z Illinois se podařilo aktivovat gen zodpovědný za aktivní stav a replikaci. Zatím byly pokusy úspěšné jen v modelových projektech a plné testování a ověření léčebné metody ještě vyžaduje mnoho let.

Latentní (spící) viry sice nakaženou osobu nijak nepoškozují a nerozvíjí se u něj choroba AIDS, přičemž délka dožití je shodná s průměrným věkem populace, ale dotyčný je závislý na celoživotním užívání léků. Pokud by je vysadil, spící viry by se aktivovaly, začaly množit a rozvinuly onemocnění AIDS.

Tým profesora Jie Lianga dokázal aktivovat gen Tat, který virus donutí opustit latentní stav tak, že se stane terčem léků a imunitního systému.

„Vyplavit latentní viry z infikovaných buněk je extrémně náročné,“ tvrdí profesor Liang s tím, že právě tohle je pro úplné vyléčení klíčem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související