Australský astronaut: Bransonovy lety do vesmíru jsou zajíc v pytli

Velikost textu: AAA

21. 12. 2018

Britský miliardář Richard Branson minulý týden bouřlivě oslavoval úspěch pokusných letů své společnosti Virgin Galactics na oběžnou dráhu Země. Hodlá vbrzku za tučný poplatek „vynášet“ do těchto míst vesmíru běžné smrtelníky. Řada slavných už vlastní letenky, ale vystrašit by je mohlo prohlášení australského astronauta doktora Andyho Thomase. Ten jednak tvrdí, že za šest milionů je to trochu zajíc v pytli, protože cestující bude na kraji vesmíru sotva pár vteřin. Ale také si myslí, že Bransonovy technologie jsou nebezpečné.

Branson minulý týden provedl testovací let. Jeho stroj VSS Unity odstartoval z kalifornské pouště Mojave a vystoupal osmdesát kilometrů nad hladinu moře. Tedy zhruba osmkrát výše, než je letová hadina komerčních letadel.

„Problém, o němž musím mluvit v souvislosti s Richardem Bransonem, tkví v tom, že by jako podnikatel dokázal prodat i lednice Eskymákům. Je to podnikatel a prezentuje tyto lety do vesmíru takovým způsobem, který mi není příjemný. Je pravda, že sice vyletí na okraj vesmíru, ale nemůže tam zůstat. Ihned zase začne klesat zpět dolů,“ prohlásil nejuznávanější australský astronaut doktor Andy Thomas v rozhovoru pro televizi ABC.

Letenka na okraj vesmíru má stát dvě stě tisíc liber – asi 5,7 milionu korun. Ale podle Thomase je to komerční podvod. Ačkoli slibuje cestu na okraj vesmíru, platící tam pobydou sotva pár vteřin. Podle Thomase je horší to, že použité technologie budou rychle stárnout a budou nebezpečné.

„Protože technologie, která by dostala lidi do vesmíru, k ničemu nevede, je to technologie slepé uličky. Nemůžete ji vyvíjet dál, nemůžete ji dostatečně zdokonalit,“ míní Thomas.

Branson přitom oznámil, že by jednu ze svých startovacích základen založil v Austrálii a spolupracoval s Australskou vesmírnou agenturou.

„Jižní Austrálie by byla ideálním místem, testovací oblast Woomera by byla ideální. Má tam dobré povětrnostní podmínky, v okolí nejsou žádné stromy, do kterých by mohl napálit při přistávání. Ale on bude žádat podle všeho obrovské vládní pobídky z kapes daňových poplatníků,“ komentoval nápad Thomas, který se na oběžnou dráhu Země podíval při čtyřech letech NASA.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související