Vědci nalezli ve výrobcích ze slonoviny také DNA mamutů

Velikost textu: AAA

10. 1. 2019

Trh se slonovinou kvete v lidské společnosti tisíce let. Od starověku se lidé obdivovali soškám či šperkům ze sloních klů. Ale nejen sloních. Vědci ze Skotska totiž analýzou DNA zjistili, že mnohé z artefaktů jsou vyrobeny z klů mamutích, které lidé nacházeli v oblasti Sibiře.

„Velmi nás překvapilo, že jsme mezi šperky a cetkami našli kly mamutů, zvláště tak brzy po začátku testování a také v tak tropické zemi, jako je Kambodža,“ uvedl doktor Alex Ball z Edinburské zoo.

Jeho tým testuje tisíce vzorků slonoviny v oblasti jihovýchodní Asie. Je přitom docela možné, že mamutí kly byly používány v minulosti poměrně často. Ačkoli mamuti nežijí už deset tisíc let, jejich kly lze dodnes nalézt v oblasti Sibiře.

Podobný osud jako mamuty – tedy vyhynutí – čeká také slony. Především kvůli ilegálnímu lovu, ale také kvůli ztrátě přirozeného prostředí. Sloni jsou přitom loveni právě kvůli klům.

Kambodža je zemí, v níž pytláctví slonů stále kvete. Skotští vědci chtějí zjistit, jestli výrobky na kambodžských trzích pocházejí právě ze slonů žijících v pralesích této země. Proto používají analýzu DNA, která jediná může lokalizovat původ zvířete.

„Pokud s použitím genetiky dokážeme určit, odkud pochází sloni zabití kvůli slonovině, můžeme pak zlepšit ochranu těchto zvířat v místě lovu a účinně tak zlikvidovat trh se slonovinou,“ dodává doktor Ball v rozhovoru pro deník The Telegraph.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související