Na mezinárodní vesmírné stanici dochází ke zrychlené evoluci bakterií

Velikost textu: AAA

11. 1. 2019

Vědci se delší dobu obávají chování bakterií v kosmických plavidlech, ve vesmírných stanicích a třeba na nových základnách na Marsu či Měsíci. Jejich obavy vycházejí z toho, že bakterie dokážou poměrně rychle mutovat, takže vlivem vesmírného záření a mikrogravitace by mohly vznikat nebezpečné choroby. Podle amerických vědců k tomu – alespoň zatím a naštěstí – nedochází. Na druhou stranu potvrdili, že bakterie na Mezinárodní vesmírné stanici podléhají rychlé evoluci a extrémním podmínkám se briskně přizpůsobují.

Bakterie, které byly na stanici zavlečeny ze Země, se však po pobytu na oběžné dráze planety výrazně změnily. Liší se od svých pozemských příbuzných. Nejde však o to, že by rychle mutovaly, ale spíše se rychleji vyvíjejí a evolučně přizpůsobují novým, horším podmínkám.

„O radiaci, mikrogravitaci a nedostatku větrání se hodně spekulovalo s tím, jaký to bude mít vliv na živé organismy včetně bakterií. Jsou to podmínky stresující a velmi drsné. Otázkou bylo, zda tohle prostředí bude selektovat super bakterie, které budou mít výhodné vlastnosti. Odpověď na tuto otázku se zatím jeví, že nikoli,“ tvrdí doktorka Erica Hartmannová z Northwestern University.

Podle ní zatím nedochází k žádným nebezpečným mutacím, které by činily běžné bakterie extrémně odolnými vůči lékům a extrémně nebezpečnými pro člověka.

„Lidé na cestách vesmírem budou uzavřeni v malých kabinách, které nebudou mít okna, nemůžou si vyjít ven a vzduch vyvětrat. Proto se upřímně obáváme, jak to ovlivní bakterie,“ vysvětluje Hartmannová.

Podle autorů dochází u bakterií ve vesmíru zatím k adaptaci, nikoli vývoji patogenity (choroboplodnosti).

„Podle naší genetické analýzy se zdá, že se tam bakterie přizpůsobují k životu, nesnaží se vyvíjet tak, aby mohly napadnout člověka a způsobit mu onemocnění. Nesledovali jsme u nich žádnou zvýšenou odolnost vůči antibiotikům nebo vyšší schopnost nakazit člověka,“ tvrdí spoluautor výzkumu doktor Ryan Blaustein.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související