Sochy na Velikonočních ostrovech jsou značkami míst s pitnou vodou

Velikost textu: AAA

14. 1. 2019

Obyvatelé malých ostrovů uprostřed oceánů jsou závislí na dobrých zdrojích pitné vody. Ačkoli jim masy mořské vody poskytují obživu v podobě ryb, mořských plodů a řas, nejsou zdrojem pitné vody. A tak jakýkoli vydatný zdroj znamená bohatství a přežití. Podle amerických antropologů jsou přitom velkými značkami se zdroji pitné vody sochy na Velikonočních ostrovech.

„Ty monumenty a sochy jsou vždy umístěny na místech, kde je dobrý přístup ke zdroji pitné vody, což je kritické pro každodenní život ostrovanů,“ tvrdí doktor Terry Hunt z University of Arizona.

Ačkoli ostrovy měly omezené zdroje vody a potravy, právě sdílení těchto zdrojů učinilo kulturu tohoto ostrova úspěšnou. Dříve se lidé domnívali, že na Velikonočních ostrovech žijí krvelační lidojedi, ale podle nejnovějších výzkumů tamní populace do příchodu Evropanů pět staletí vzkvétala právě díky spolupráci.

Každá z 887 monolitických hlav má kolem dvanácti metrů na výšku a váží pětasedmdesát tun. Jejich zhotovení a vztyčení fascinuje vědce už od sedmnáctého století.

„Problém s dostupností vody byl často zmiňován vědci pracujícími na Velikonočních ostrovech. Když jsme začali zkoumat hydrologii ostrova, začali jsme si také všímat, že zdroje pitné vody a umístění soch spolu úzce souvisejí,“ tvrdí profesor Carl Lipo z Binghamton University v New Yorku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související