Kim Čong-un představil nový katalog módního oblečení

Velikost textu: AAA

29. 1. 2019

Kim Čong-un představil v lednu svým vazalům nový katalog povoleného oblečení, které se v zemi bude prodávat a je povoleno jej nosit. Design oděvů sice vypadá pro našince jako retro z devadesátých let, ale pro lidi v KLDR se jedná o velmi módní střihy. Šokujícím prvkem katalogu jsou kabáty, které podle ministerstva výživy lze v nejhorším sníst. Látka na kabátu je prý plná bílkovin a dokonce minerálů.

Kabáty jsou oficiálně určeny námořníkům, výzkumníkům a vědcům, kteří se v horách či pustině můžou dostat do vážných problémů. Kabát tak mohou jíst a zachránit si život. Jenže všichni vědí, že by ho snědla asi třetina národa žijící v těžké podvýživě.

„Látka je vyrobená z umělého flanelu, který se skládá ze základních živin jako bílkovin, aminokyselin, ovocných šťáv, hořčíku a vápníku a může být zkonzumován v případě vyhladovění,“ píše oficiální katalog u jednoho zimního kabátu. Ten má prý v rukávech moderní technologie, které monitorují zdravotní stav člověka.

Katalog s oblečením, které navrhuje Kimovo Centrum pro výzkum oděvů, jež je součástí Výzkumného institutu potravin a denních potřeb, obsahuje také zjevné plagiáty sak módního domu Chanel či kabelek módního domu Gucci. Vůbec novinkou v celé kolekci jsou pak pánské kabelky, které se staly v KLDR hitem posledních let.

„Mužské kabelky jsou trendem u mužů v Pchjongjangu posledních let. Jsou opravdu všude… Některé ty oděvy vypadají jako retro. Čínští přátelé tvrdí, že je to dámská móda z Číny devadesátých let. Ale pro místní standardy je to neskutečně modernizující krok,“ tvrdí Alek Sigley z cestovní agentury Tongil Tours, která pořádá výlety do KLDR pro klienty ze Západu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související