Mezi měsíčními kameny Apolla 14 je kámen pocházející z nitra Země

Velikost textu: AAA

30. 1. 2019

Když před osmačtyřiceti roky odebírali astronauti mise Apollo 14 vzorky hornin z povrchu Měsíce, netušili, že sáhli zrovna po hornině, která pochází z nitra Země. Je to jedna z nejstarších hornin naší planety mající čtyři miliardy let. Po srážce s vesmírnými tělesy se kámen dostal na oběžnou dráhu Země, kde se pak srazil s Měsícem.

Geologové určili, že kámen vznikl v zemském plášti asi dvacet kilometrů pod povrchem a je bohatý na křemen, živec a zirkon, což jsou horniny na Měsíci velmi vzácné, ale naopak velmi běžné v zemské kůře.

„Je to unikátní objev, který pomáhá vykreslit lépe podobu mladé Země a její bombardování, které formovalo planetu v době vzniku prvního života,“ tvrdí doktor David Kring z Curtin University v Perthu.

Tím, že je stáří kamene odhadováno na čtyři miliardy let, je to podle geologů nejstarší kámen naší planety.

Země se po svém vzniku ještě dlouho srážela s mnoha tělesy, která rotovala kolem Slunce. Při těchto mohutných srážkách byla zpět do vesmíru vymrštěna spousta pevného materiálu, který se pak znova vracel na Zemi či potkával s Měsícem.

„Určením stáří zirkonu v tomto vzorku jsme byli schopni odhadnout stáří kamene asi na čtyři miliardy let, což odpovídá nejstarším horninám planety Země,“ svěřil deníku The Independent profesor Alexander Nemchin z Curtin University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související