Pandy v minulosti žraly také maso

Velikost textu: AAA

4. 2. 2019

Pandy patří mezi medvědovité „šelmy“. Ačkoli čeleď medvědovitých až na výjimku – jíž je právě panda – zahrnuje všežravé šelmy s upřednostňováním živočišné potravy, černo-bílý asijský medvěd je přísný vegan (býložravec). A navíc potravní specialista, který se živí jen bambusem. Ale nebylo tomu tak vždy. Předci dnešních pand byli všežraví podobně jako většina medvědů.

Medvědovití jsou šelmy lovící především větší obratlovce, ale nepohrdnou také ovocem a dalšími výživnými částmi rostlin. Nicméně rostlinná složka je v jejich případě spíš doplněk. Nicméně přísné veganství (správněji býložravost) pand – navíc specializovaných na jediný druh rostlin – vědce mátl a domnívali se, že pandy jsou možná spíš příbuzné s mývaly. Moderní genetické analýzy prokázaly, že pandy jsou skutečně medvědi velmi blízce příbuzné s medvědem brýlatým, který žije v Jižní Americe.

K čistému veganství dohnala pandy evoluce, ale její předci žrali ještě pestrou stravu včetně živočišných zdrojů.

„Vědci obecně uznávali to, že pandy velké se živily exkluzivně bambusem poslední dva miliony let. Naše analýza ale hovoří o opaku,“ tvrdí doktor Fu-wen Wej z Čínské akademie věd.

Jeho tým provedl analýzu kosterních ostatků pand a nalezl v nich stopy dokazující, že se pandy živily také živočichy.

Složení kolagenu v chrupavkách dnešních pand je jednotné. Ale u vykopávek je chrupavka ve svém chemickém složení odlišná, což nasvědčuje různým zdrojům potravy.

Pandy byly tedy masožravé či všežravé šelmy, které se postupně staly výlučnými býložravci, a nakonec ještě potravními specialisty – přijímají jen bambusové výhonky.

Jejich příbuzný medvěd brýlatý obývající Jižní Ameriku je všežravec, ale živí se především rostlinnou stravu, přičemž živočišné zdroje jsou spíš doplňkem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související