Profesionální atlet málem zemřel na vnitřní krvácení poté, co spolkl celé párátko

Velikost textu: AAA

6. 2. 2019

Osmnáctiletý profesionální atlet z amerického státu Massachusetts doplatil na nepozornost při manipulaci s párátkem. Zřejmě s kusem prošpikovaného masa ho totiž spolkl. Ostrý kus dřívka dlouhý 7,5 centimetru se mu zabodl do tlustého střeva a vyvolal těžké bolesti. Když lékaři po dvaceti dnech vyšetřování párátko objevili a vytáhli, vyvolali tím vnitřní tepenné krvácení. Mladík málem zemřel.

Párátko totiž probodlo střevo a zabodlo se do tepny. Jenže její pružné stěny hrot obklopily, takže krev neunikala ven. Až poté, co lékaři dřívko vytáhli, uvolnili v tepně otvor, jímž sportovec začal krvácet do břicha. Život mu zachránila okamžitá operace, při níž byla tepna opravena.

O případu informuje lékařský časopis New England Medical Journal.

Nejmenovaný atlet, který soutěží v největších světových závodech, si prý nepamatuje, že by párátko někdy pozřel. Jednoho dne ho ale začalo krutě bolet břicho, přičemž bolest vystřelovala do zad. Po čase s přidala horečka 40,6 °C a ve stolici se objevila krev.

Lékaři z Všeobecné massachusettské nemocnice v Bostonu dvacet dní marně hledali příčinu. Teprve kolonoskopie odhalila pětadvacet centimetrů od konečníku párátko zabodnuté to střevní stěny.

„Kvůli život ohrožujícímu krvácení byl pacient urgentně převezen na hybridní operační sál, který je vybaven spoustou nejvýkonnějších lékařských přístrojů,“ uvedl k případu doktor Martin Rosenthal z Massachusetts General.

Horečku u atleta vyvolala bakterie Klebsiella pneumoniae, která obvykle žije v tlustém střevě, ale přes perforaci tračníku a tepny se dostala do krve. Po dvou operacích – opravě tepny a zašití tračníku – a deseti dnech na antibioticích se mladý sportovec zotavil a byl propuštěn do domácího doléčení.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související