Mléčná dráha není plochý disk, na okrajích je výrazně zprohýbaná

Velikost textu: AAA

7. 2. 2019

Když si astronomové pomocí teleskopů poprvé prohlíželi galaxii Andromeda, uchvátilo je, jak je ploše diskovitá a pravidelná. Spirálovitá galaxie je podobná té naší, Mléčné dráze. Jenže ta diskovitě plochá není. Nová měření a počítačová modelace dokazují, že má okraje zvlněné, zdeformované či zprohýbané. To je podle astrofyziků senzační objev, který dost mění pohled na naši galaxii.

Podle teoretiků pokřivení okrajů způsobuje fakt, že hvězdné soustavy v těchto oblastech galaxie nestíhají rotovat tak rychle kolem středu jako ty, které jsou umístěny centrálněji. Ve středu galaxie je hustota hvězd mnohem vyšší, rotují tam stovky miliard hvězdných soustav a uprostřed je také černá hmota (díra). Zatímco gravitace uprostřed je obrovská, na okrajích galaxie mnohem slabší.

Vědci z australské Macquarie University přirovnali otáčivý moment ke kroutivé síle osy automobilového kola. Zakřivení odhalili sledováním velkých a poměrně mladých hvězd zvaných cefeidy.

„Vnější oblasti Mléčné dráhy, která tvoří esovitý hvězdný disk, jsou podle našich objevů zprohýbané progresivním spirálovitě zkrouceným způsobem,“ tvrdí profesor Richard de Grijs ze Sydney.

Jeho nový trojrozměrný model galaxie publikoval také prestižní vědecký časopis Nature Astronomy.

Mléčná dráha je podle odhadů tvořena 400 miliard hvězd, stovkou miliard planet a má něco mezi 150 až 200 tisíci světelných let v nejširším místě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související