Země se nachází v nejteplejší desetiletce

Velikost textu: AAA

11. 2. 2019

Tým světových klimatologů přišel s prohlášením, že se Země zřejmě nachází uprostřed nejteplejší desetiletky v historii měření teploty. Od roku 1850 nikdy nebylo deset let tak teplo, jako bylo uplynulých pět a následujících pět let. Teplota vzduchu na Zemi bude v průměru o jeden až jeden a půl stupně vyšší než v preindustriální době. Je to vůbec nejjasnější důkaz o globální změně klimatu.

„Desetiletí od roku 2014 do roku 2023 bude zřejmě nejteplejším za posledních 150 let,“ tvrdí vědci z britské meteorologické společnosti Met Office.

Od roku 2014 je průměrná teplota vzduchu na planetě o stupeň vyšší, než byla od roku 1850 do roku 1900. Není vyloučeno, že v příštích pěti letech bude dokonce o 1,5 stupně Celsia vyšší.

„Provedli jsme pětiletý výhled do roku 2023 a ten naznačuje, že dojde k rychlému globálnímu oteplení planety,“ uvedl profesor Adam Scaife v rozhovoru pro BBC.

K nejvýraznějšímu oteplení má dojít především v Arktidě, což bohužel povede k tání permafrostu (dosud trvale zmrzlé půdy), z níž se začne uvolňovat velké množství skleníkových plynů.

Podle Mezinárodní meteorologické organizace (WMO) bylo dvacet nejteplejších let od roku 1850 v období od roku 1996 do roku 2018.

„Teplota vzduchu je jen část celého příběhu. Extrémní výkyvy a projevy počasí ovlivnily mnoho zemí světa a životy milionů lidí s devastujícími vlivy na ekonomiku a ekosystémy,“ uved šéf WMO Petteri Taalas.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související