Včely dokážou složitě sčítat a odčítat

Velikost textu: AAA

13. 2. 2019

Organismy, o nichž se uvažovalo jako o majitelích poměrně primitivní nervové soustavy, jsou schopny vykonávat základní matematické úkony. Výzkumy z posledních let prokázaly, že včely umějí počítat. Tým vědců z Francie a Austrálie ale tvrdí, že umějí dokonce i složitější operace sčítání a odčítání.

Ačkoli mozkové ganglium (zauzlení) včel je tvořeno poměrně malým počtem buněk, jsou tak dokonale propojeny, že těmto tvorům umožňují operace sčítání a odčítání. Základních matematických dovedností jsou tak zřejmě schopni mnozí živočichové.

Tým odborníků z Francie a Austrálie nejprve vytrénoval včelí dělnice k tomu, aby pochopily, že určitá barva znamená plus a jiná mínus. Včely pak prováděly početní operace sčítání a odčítání s přesností pětasedmdesát procent, což je výrazně více než umožňuje teorie náhody.

Výzkum včel přitom může pomoci získat mnohem dokonalejší počítače a umělou inteligenci.

„Naše objevy naznačují, že vyspělé početní operace můžou být objeveny v mnohem širším spektru zvířat krom člověka… Pokud počítání nevyžaduje velký mozek, můžeme také odhalit nové způsoby, jak zahrnout interakce dlouhodobých pravidel a operační paměti do nových návrhů ke zlepšení rychlého učení se novým problémům u umělé inteligence,“ míní profesor Adrian Dyer z RMIT University v Austrálii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související