Vysázením více než bilionu stromů zastavíme globální oteplování na deset let

Velikost textu: AAA

19. 2. 2019

Obnovou světových lesů a výsadbou stromů v městech a zemědělské krajině bychom mohli výrazně zbrzdit globální oteplování. Tvrdí to světový tým vědců, který na základně experimentálních výzkumů spočítal, že kdyby se nám podařilo na celé planetě vysázet 1,2 bilionu stromů, při svém růstu zafixují desetiletou produkci oxidu uhličitého člověkem a jeho činnostmi.

S výsadbou se přitom počítá po celé planetě, hlavně ve vykácených oblastech tropů, ale také v městech mírného pásu, pomoci může i výsadba v parku, na zbořeništích a ve volné zemědělské krajině.

Podle doktora Thomase Crowthera z Americké asociace pro rozvinuté vědy je výsadba stromů po celé planetě nejlepší ze všech metod omezování globální změny klimatu.

Jeho tým použil umělou inteligenci k programování modelů, které vycházejí ze satelitních snímků globální vegetace a jejího vlivu na klima i absorpci oxidu uhličitého z atmosféry.

„Tři biliony stromů zachytí 400 gigatun oxidu uhličitého, když zvýšíme počet stromů o další více než bilion… zachytíme přinejmenším emise oxidu uhličitého člověkem za deset let,“ tvrdí doktor Crowther.

Podle něj je to metoda – z desítek prozkoumaných – nejen nejúčinnější, ale také nejsnáze proveditelná. Lidé stromy milují, protože zlepšují mikroklima měst i zemědělské krajiny a jejich výsadby se rádi účastní veřejnost.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související