Albert Einstein definoval teorii relativity po studiu spisů Davida Huma

Velikost textu: AAA

20. 2. 2019

Vědci z Edinburghu nalezli dopis Alberta Einsteina, který napsal a odeslal rakouskému fyzikovi Moritzi Schlickovi. V něm největší génius dvacátého století přiznává, že ho k navržení teorie relativity inspirovaly spisy filozofa Davida Huma. Skotský myslitel osmnáctého století totiž jako první uvažoval o tom, že prostor a čas nemůžou být neměnné a vybídl vědce své doby i ty pozdější, aby to prokázali.

Hume jako první myslitel novověku uvažoval nad tím, zda jsou prostor a čas fixní jevy a nezávislé jeden na druhém.

„Hlavní námitka proti všemu abstraktnímu uvažování je odvozena od přestav o prostoru a čas. Tyto ideje se v každodenním životě můžou jevit jako jasné a srozumitelné, ale když je podrobíme zkoumání tvrdých věd… jeví se jako plné absurdit a protikladů,“ píše Hume ve svém díle Pojednání o přirozenosti lidské z roku 1738.

„Správně jste si všiml, že tato linie myšlení měla ohromný vliv na mé úsilí, a vskutku Ernst Mach a ještě mnohem více Hume, jehož pojednání o chápání, které jsem studoval s dychtivostí a obdivem krátce před nalezením teorie relativity… Je velmi pravděpodobné, že bez těchto filozofických studií bych nemohl říct, že bych dosáhl těchto řešení,“ píše Einstein v dopise adresovaném Schlickovi v prosinci 1915.

Nový dopis objevil v archivech Edinburské univerzity její profesor David Purdie.

„Einstein prohlásil, že Hume více než kdokoli jiný ho inspiroval. Je ohromující, když si uvědomíte, že někdo žijící sto let před ním v naprosto jiném místě by mohl mít takový vliv,“ míní profesor Purdie v rozhovoru pro deník The Telegraph.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související