Pruhovaná srst zeber je optický repelent

Velikost textu: AAA

22. 2. 2019

Po staletí si vědci lámou hlavu nad tím, proč jsou zebry černobíle pruhované. Zvláštní zbarvení je totiž neskrývá v africké savaně a nechrání před predátory. Mimikry to nejsou a není to ani strategie proti přehřívání v horkém africkém klimatu. Je to prostě optický repelent. Už v roce 2014 kalifornští vědci naznačili, že krev sající hmyz má problém na zebrách přistát, protože v jejich složených očích jim pruhy dělají pěkný guláš. Spolu s nizozemskými a britskými odborníky teorii podpořili praktickými důkazy. Pruhy prostě zebry chrání před krvelačným hmyzem.

„Pruhy totiž matou krev sající hmyz ve chvíli, kdy se přiblíží k srsti, aby na ní přistál,“ tvrdí doktor Martin How z University of Bristol.

Ten na výzkumu optického účinku pruhů na složené oči hmyzu pracoval s kolegy z USA a Nizozemska.

V jejich experimentu ovádi– bodavé krev sající mouchy – přistávali na zebrách až o třetinu méně často než na jednobarevné srsti koní.

„Když se ovádi přiblíží k zebře, mají tendenci svůj let odvrátit nebo do zebry doslova narazí. To naznačuje, že jim pruhy dělají problém přistát a rozpoznat povrch těla v prostoru,“ tvrdí profesor Tim Caro z University of California.

Mouchy, ovádi, komáři, jiný dvoukřídlý hmyz a další ektoparaziti, kteří létají, neumějí na pruhovaném podkladu přistát tak dobře jako na jinak vzorované srsti. Navíc na spodních částech končetin je pruhování zeber extra jemné, právě tam přitom saje bodavý hmyz nejčastěji. Úzké pruhy má zebra také na hlavě, kterou sklání k zemi při pastvě a která je tak přístupná různým ektoparazitům. Hmyz má oči složené do facet (šestiúhelných hranolů), obraz, který tak vzniká, je rozdělen do šestiúhelných plošek. Když je takto rozložen obraz jemných proužků, komár či ovád má zřejmě problém s orientací a přistáním.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související