Vědci spočítali, že v roce 2032 zaběhne muž maratón do dvou hodin

Velikost textu: AAA

28. 2. 2019

Keňan Eliud Kipchoge loni uběhl maratón v Berlíně za dvě hodiny, jednu minutu a devětatřicet vteřin. Stáhnout jeho rekord do čistých dvou hodin zabere sportovcům ještě třináct let. Tvrdí to vědci z Melbourne. Vypočítali to podle pokroku v rekordech od padesátých let do dneška. A zrychlit a stáhnout Kipchogeho rekord pod dvě hodiny, bude podle vědců trvat do roku 2032. Ženám se však stejný výkon nepodaří zřejmě nikdy.

Ačkoli Kipchoge stáhl původní rekord hned o osmasedmdesát vteřin, podle expertů z Monash University vědecká analýza vývoje pokořování rekordů hovoří o tom, že stáhnout dalších sto vteřin bude trvat třináct let.

„Pokořit maratón do dvou hodin během oficiálního závodu je v mezinárodním i obchodním zájmu a vyvolává velký tlak na sportovce. Vypadá to, že se to stane brzy, když si uvědomíme, že naposledy byl rekord stažen o osmasedmdesát vteřin, ale třináctiletý limit pro dosažení tohoto rekordu se jeví jako pravděpodobnější na základě důkazů,“ tvrdí doktor Simon Angus z Monash University v Melbourne.

Maratón je dlouhý 42,15 kilometrů a je součástí olympiády od roku 1896. V roce 1952 přijel na Olympijské hry v Helsinkách Emil Zátopek. Český běžec tam běžel maratón poprvé ve svém životě. Nejenže ho vyhrál, ale stanovil tehdy světový rekord na dvou hodinách, třiadvaceti minutách a dvou vteřinách.

Podle doktora Anguse se trhání maratónských rekordů zastaví na jedné hodině, osmapadesáti minutách a pěti vteřinách. To podle jeho výzkumu odpovídá maximálním fyziologickým možnostem mužů. A biologické ženy se pod hranici dvou hodin nedostanou nikdy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související