Z mrtvých těl osob léčených ozařováním se v krematoriích uvolňují radioaktivní částice

Velikost textu: AAA

6. 3. 2019

Vědci z Arizony tvrdí, že s nárůstem počtu osob, které se léčí s rakovinou, se zvyšuje výrazně riziko nebezpečného ozáření u osob pracujících v krematoriích. Jedinci, kteří totiž byli ozařováni ve snaze zničit nádor, mají v těle radioaktivní prvky, které se při spalování uvolňují a unikají mimo pec, kde můžou ozářit zaměstnance krematoria.

Týká se to především osob, které zemřou krátce po léčbě rakoviny. Lékaři z Arizony oznámili zaměstnancům jednoho krematoria, že pacient, kterého chtějí spálit, zemřel jen pět dní po ozařování a má v těle vysoké množství radioaktivních prvků. Když pak měřili záření v peci, vakuových filtrech ventilace a drtičce kostí, všude byla detekována vysoká míra záření a koncentrace prvků, které byly použity při léčbě. Vyšetření moči zaměstnanců prokázalo, že měli v krvi také radioaktivní prvky, ačkoli jiné, než byly použity v léčbě sledovaného případu. Je tedy zřejmé, že se do jejich těla dostaly z jiných zesnulých, s kterými manipulovali.

Krematoria jsou většinou upozorněna na to, že je nebezpečné spalovat amalgám v zubech (kvůli rtuti), dále zařízení jako kardiostimulátor či srdeční pumpy. Odstranit se musejí také radioaktivní tělíska v prostatě mužů, kteří se léčili s rakovinou této žlázy.

„Kremace léčených pacientů uvolňuje do okolí radiofarmaceutické prvky, které můžou být pak vdechnuty zaměstnanci nebo i jinými osobami v okolí,“ tvrdí doktor Nathan Yu z Kliniky Mayo v Arizoně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související