Na ostrovech Tonga nalezli 2700 let staré tetovací nástroje

Velikost textu: AAA

8. 3. 2019

Archeologové nalezli na ostrovech Tonga nejstarší tetovací pomůcky. Uhlíková zkouška čtyř kostěných nástrojů, které sloužily k vpravení pigmentu do hlubších vrstev lidské kůže, prokázala stáří 2 700 let. Tolik tedy mají zatím nejstarší objevené tetovací nástroje, které lidé používali ve starověku. Hroty byly vyrobeny z kostí ptáků a také člověka.

Pomůcky připomínají kostěné hřebínky s velmi jemnými hroty. Polynéská kultura sedmého století před naším letopočtem tedy už znala tetování a zřejmě se mu v té době hojně věnovala. Někteří experti se ale domnívají, že bylo tetování na ostrovy zavlečeno migrací.

Nástroje archeologové nalezli už v roce 1963, dodnes ležely v muzeu bez přesného určení jejich stáří. Radiouhlíková metoda stanovila jejich původ do období před 2 700 roky. Nalezeny přitom byly na ostrově Tongatapu, hlavním ostrově Království Tonga.

Všechny čtyři tetovací pomůcky byly vyrobeny z kostí. Dvě z kostí velkých mořských ptáků, dvě ze savčí kosti. Podle expertů na ostrovech tak velcí savci nežili, takže musejí být tudíž kostmi lidskými.

„Protože v té době na tom ostrově nežili tak velcí savci a protože se ví, že lidská kost byla oblíbeným zdrojem pro výrobu tetovacích nástrojů, myslíme si, že jsou vyrobeny z lidské kosti,“ uvedl profesor Geoffrey Clark z Australské národní univerzity.

Podle něj nalezený soubor patřil zřejmě jedinému tatérovi a jedná se o nejucelenější starověkou tetovací pomůcku. Podobný typ nástrojů používají domorodí Polynésané dodnes.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související