Lidé, kteří zažijí horory války, se stávají bigotnějšími věřícími

Velikost textu: AAA

11. 3. 2019

Ačkoli by se mohlo zdát, že právě osobní zkušenost se zrůdnostmi a horory války v lidech oslabí víru v Boha, protože se musejí ptát, jak mohl něco tak otřesného dopustit, pravda je opačná. Lidé, kteří na vlastní pěst zakusí traumata války, věří po těchto zkušenostech mnohem silněji. A dokonce tíhnou častěji k extrémismu. Efekt přitom trvá ještě řadu let po skončení války. Naopak mírová situace extrémní religiozitu oslabuje.

„Mou ideou bylo, že pokud dokážete rozšířit okruh spolupráce, pak taková skupina dokáže úspěšněji soutěžit s ostatními, někdy dokonce v průběhu násilného konfliktu. Ale tato studie naznačuje, že by to mohlo vést k začarovanému kruhu. Pokud zažijete šok z války a stanete se silněji věřícím, a potom začnete vytlačovat jiné skupiny v rámci konfliktu, může to vést ke zvýšenému uprchlictví,“ tvrdí profesor Joseph Henrich z Harvardovy univerzity.

Podle něj zvýšená religiozita není pozitivní, protože vede k zastávání extrémních názorů a postojů vůči nevěřícím a tím k posilování válečného konfliktu.

„Může to mít velké důsledky na politiku, protože když se zabýváte náboženským extremismem a čelíte mu násilím, tak ho jen zhoršujete,“ tvrdí profesor Henrich.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související