Vědci objevili nový druh gigantické sršně

Velikost textu: AAA

11. 3. 2019

Vědci na hranicích Číny a Myanmaru objevili obří druh sršně. Je ještě větší než sršeň mandarínská, která byla považována za největší žijící druh na Zemi. Královna tohoto druhu dosahuje délky až osm centimetrů, což je o dva centimetry více než u dosud největšího druhu sršně mandarínské.

Při expedici do Jün-nanu entomology odvedli domorodci k obřímu hnízdu sršní, kde se podařilo odchytit několik dělnic. Jejich rozměry předčí sršně mandarínské, jejichž dělnice dosahují délky přes tři centimetry.

Nový druh má na délku šest centimetrů a rozpětí křídel 9,35 centimetru. Jsou tedy výrazně větší než sršně mandarínské, které mají do 4,5 centimetru a rozpětí do 7,5 centimetru.

„To hnízdo mělo rozměry větší než dva metry,“ uvedl doktor Čao Li, který podnikl výpravu na hranice s Myanmarem, kde obří sršně žijí.

Zatím se čeká na přesnou analýzu DNA, s jejíž pomocí lze přesně stanovit, zda se jedná o nový druh sršně, nebo je to poddruh některého již známého asijského druhu.

Sršeň mandarínská je sice obří, ale není tak obávaná jako sršeň asijská (Vespa velutina), která patří mezi extrémně agresivní druhy decimující včelstva. Tento invazní druh pronikl do Evropy a člověka pronásleduje i stovky metrů, dokud ho nedostihne a nepobodá. Jed je přitom velmi agresivní a bolestivý. Sršeň asijská je ale menší než naše původní sršeň obecná. Dělnice sršně asijské dosahují jen kolem dvou centimetrů na délku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související