Vědci zásadně pokročili v procesu oživení mamutů, jejich buňky jsou životaschopné

Velikost textu: AAA

14. 3. 2019

Vědci z Japonska pokročili zásadně v procesu oživování mamutů, které by chtěli vrátit mezi žijící druhy savců. Obří chlupaté tlustokožce nalezli zakonzervované v trvale zmrzlé půdě Sibiře. Zatím se ale nevědělo, jestli jádra buněk stará osmadvacet tisíc let budou schopná „ožít“. První pokusy ale naznačují, že po vložení do nové buňky začnou být aktivní.

V roce 2011 bylo během expedice na Sibiři objeveno mládě mamuta ve skvělém stavu. Je sice osmadvacet tisíc let staré, ale v trvale zmrzlé půdě Sibiře bylo zakonzervováno jako mumie. Jeho tělo obsahuje buňky jevící se jako živé. Jenže nebylo jasné, zda tak stará DNA bude ještě schopná biologické aktivity. Proto japonští vědci několik jader odebraných z buněk mumie vložili do nových buněk odebraných z myší a sledovali jejich chování. Jádra se aktivovala a vykazovala biologickou činnost jako jádra buňce vlastní.

„To naznačuje, že navzdory uplynulým tisícům let se může aktivita buněk stále obnovit a některé části z ní můžou být obnoveny. Dosud se většina výzkumů zabývala analýzou DNA této fosilie, nikoli tím, zda tato DNA stále funguje,“ uvedl profesor Kej Mijamoto v rozhovoru pro deník The Telegraph.

Cesta k oživení mamutů ale bude ještě zdlouhavá. Ačkoli DNA vykazuje aktivity živých buněk, je už velmi poškozená na to, aby se dokázala zdravě dělit a vyvíjet v nového jedince.

„Musíme ještě prokázat, jestli se vůbec začne buňka dělit. Musím vám tak říct, že jsme ještě velmi daleko od oživení mamutů,“ dodal profesor Mijamoto.

Mamuti vymřeli před čtyřmi tisíci let následkem změny klimatu a nadměrným lovem rostoucí populace lidí.

Vědci z Harvardovy univerzity a Massachusetts Institute of Technology v rámci projektu Harvard Woolly Mammoth Revival chtějí určité geny mamutů vystřihnout a vložit do DNA slonů indických. Tak vytvořit křížence, které další selekcí dovedou až k vyšlechtění původního mamuta.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související