Podle astrofyziků jsme pro mimozemšťany jako zvířata v rezervaci

Velikost textu: AAA

19. 3. 2019

V Paříži minulý týden pořádali sympozium astrofyziků, na němž si nejlepší vědci světa měli vyměnit názory na mimozemský život. Během konference se pak přední odborníci shodli na tom, že ačkoli mimozemšťané naši planetu sledují zvenčí, zřejmě s námi záměrně nechtějí navázat kontakt. Mělo by to katastrofální důsledky. Pozorují nás tak jako zvířata v izolované rezervaci či zoo.

„Naše zkušenosti z dějin dokazují, že setkání dvou příliš odlišných civilizací je nebezpečné pro obě. S vědomím toho je jasné, že vyspělejší mimozemská civilizace se s námi nebude snažit komunikovat,“ míní profesorka Danielle Briotová z Observatoire de Paris.

Ta přitom naráží na lidské dějiny. Setkání Evropanů a původních obyvatel Amerik na konci středověku a počátku novověku mělo katastrofální důsledky především pro Aztéky, Maye a Inky. Přicházející španělské kolonizátory považovali za bohy, a dokonce s nimi zpočátku spolupracovali, tím se ale odsoudili k záhubě. Třebaže měli mnohonásobnou početní převahu nad mořeplavci z Evropy.

„Mimozemšťané zřejmě sledují lidi na Zemi asi tak, jako my sledujeme zvířata v zoo. Jak bychom asi mohli přimět tyto vesmírné ošetřovatele, aby se nám ukázali? Kdybychom přišli do zoo a najednou se k nám obrátila zebra, podívala se nám do očí a začala po nás kopytem šlehat, to by dost radikálně změnilo vztah mezi zebrou a námi. Cítili bychom se nuceni reagovat,“ uvedl na sympoziu profesor Douglas Vakoch, prezident mezinárodní organizace METI, která se snaží vysílat do vesmíru vzkazy inteligentním civilizacím.

Vesmír je příliš velký na to, aby podle zákona o pravděpodobnosti existoval jen na Zemi.

„Zdá se, že nás mimozemšťané nejspíš drží v galaktické karanténě, protože si uvědomili, že by pro nás bylo příliš kulturně zničující, kdybychom o nich něco věděli… Není důvod si myslet, že lidé dosáhli nejvyšších kognitivních možností. Vyšší úrovně můžeme dosáhnout tady na Zemi v budoucnosti, ale jinde už jí mohli dosáhnout dávno,“ míní Jean-Pierre Rospars z MEZI.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související