Egyptské sochy mají zničené nosy kvůli vykradačům hrobů, kteří se báli duchů

Velikost textu: AAA

20. 3. 2019

Naprostá většina bust a soch z antického Egypta má poškozený nos. Kunsthistorikové dlouho netušili, proč zrovna tato část uměleckého vyobrazení faraonů a jiných vlivných osobností tehdejší doby většinou chybí. Odpovědí jsou vykradači hrobů. Ti totiž byli pověrčiví a věřili, že jejich čin přijde potrestat duch zesnulého. Ale pokud jeho soše zničí nos, vytvoří tím kolem sebe ochranné kouzlo.

Ačkoli se dříve odborníci domnívali, že k poškození došlo manipulací a vlivem času – nos jako křehká a vyčnívající struktura byl snadno poškozen – nové výzkumy naznačují, že důvod, proč tato část busty chybí, je jiný.

„Pro antické Egypťany byly sochy něčím jako lodí převážející duši zemřelého na druhý břeh. Takže poškozením sochy vykradači hrobů věřili, že můžou deaktivovat ducha zemřelého,“ tvrdí doktor Edward Bleiberg, kurátor Brooklynského muzea umění, v rozhovoru pro magazín Artsy.

A proč vandalové poškozovali zrovna nos? Věřili, že i duch v soše dýchá. Takže poškozením nosu je znemožněno zemřelému dýchat a přejít na druhý břeh do světa mrtvých, odkud by mohl atakovat vykradače hrobů a mstít se jim.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související