Medvědi jsou schopni nápodoby obličejové mimiky, což bylo přisuzováno jen lidem

Velikost textu: AAA

25. 3. 2019

Lidé se vlivem náboženství a filozofických systémů snaží dlouhodobě nadřazovat nad ostatní zvířata. Jenže jsme stále jen jedním z mnoha druhů savců. A vlastnosti, které bývaly označovány jako ryze lidské a měly dokazovat „nadřazenost“ lidského druhu, jsou stále častěji dokazovány také u jiných druhů. Vědci teď například vyvrátili mýtus o tom, že nápodoby složité obličejové mimiky jsou schopni jen vyšší primáti. Dokážou ji také medvědi malajští, kteří tím dokazují vyspělou sociální inteligenci.

Sofistikovaná společenská komunikace byla přitom nejprve přisuzována výlučně člověku. Později vyšším primátům, nakonec se ale zjišťuje, že je v savčí třídě mnohem rozšířenější.

Přitom medvědi malajští nejsou sociální tvorové, a navíc s lidmi nejsou nijak – ani vzdáleně – příbuzní. V divočině žijí samotářsky, ale v zajetí se začnou chovat jinak. Projevují zájem o hru s příslušníky svého druhu a začnou komunikovat složitou nápodobou mimiky.

„Přesné napodobování obličejové mimiky druhých je jedním z pilířů lidské komunikace. Protože medvědi malajští mají tak složitou obličejovou komunikaci a protože nemají žádný úzký evoluční vztah k člověku a primátům, ani nejsou domestikovaným druhem jako psi, můžeme sebevědomě prohlásit, že rozvinutá nápodoba obličejové mimiky je přítomna u mnoha různých druhů. Ale největším překvapením je, že medvědi nejsou sociální tvorové,“ tvrdí doktorka Marina Davilová Rossová z Portsmouth University.

Právě fakt, že je nápodoby schopen druh, kterému je to relativně „na nic“, protože nežije ve společenstvích vyžadujících sociální dovednosti, vytváří řadu dalších otázek o původu této vlastnosti a jeho vlivu na utváření složitých societ.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související