Vymírajícím včelám a motýlům by pomohl i kousek neposekaného trávníku na každé zahrádce

Velikost textu: AAA

29. 3. 2019

Intenzivní zemědělství a kultura golfových trávníků v zahradách a předzahrádkách přispívá k mizení divokých druhů včel a motýlů. Z Evropské krajiny totiž mizí divoké kvetoucí rostliny, na nichž se může tento hmyz živit. Podle britských ekologů by ale pomohlo, kdyby každý majitel zahrádky nesekal pravidelně jen malý kousek svého trávníku. Pro Evropu by to znamenalo stovky kilometrů čtverečních kvetoucích ploch.

Je to sice utopie, protože do projektu by se musel zapojit opravdu každý majitel zahrady či předzahrádky v celé Evropě, ale i kdyby se zapojila jen hrstka majitelů zelených pozemků, může to vyvolat velkou změnu. A pomoci můžou především města a obce v zemědělské krajině. Tam je totiž divokých kvetoucích ploch nejméně.

„Někteří lidé samozřejmě vyžadují dokonale střižený trávník, ale kdyby nechali jen malý cíp bez sekání, bylo by to fantastické,“ tvrdí ekoložka doktorka Helen Royová, která se zabývá úbytkem hmyzích druhů z britské krajiny.

Podle ní divoce rostoucí trávník, který je možné dvakrát do roka zkrátit, poskytuje dostatek kvetoucích rostlin pro výživu mnoha druhů hmyzu. Ve městech pak takové kvetoucí ostrůvky tvoří mozaiku, která umožňuje přežití mnoha druhům divokých včel a motýlů.

„Nechat kus neposekaný by byla úžasná věc, to by rozhodně pomohlo,“ tvrdí doktor Gary Powney z britského Centra pro ekologii a hydrologii v Lancasteru.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související