Včelí dělnice mají také osobnost, tvrdí vědci

Velikost textu: AAA

9. 3. 2012

Včely nejsou tak uniformní, jak se dosud mínilo.

Nový molekulárně-genetický a neurologický výzkum včel z Illinois přináší převratné objevy. Touha po vzrušení a ochota riskovat není vlastní jen lidem a jiným obratlovcům, ale vyskytuje se také u hmyzu. Konkrétně u včel bylo prokázáno, že se jednotlivé dělnice v touze po vzrušení a dobrodružství liší a že nejsou tak uniformní, jak se dosud mínilo.

Mozky včeliček toužících po novinkách, dobrodružství a vzrušení mají odlišnou genovou aktivitu v molekulárních cestách (GABA), které souvisejí s vyhledáváním dobrodružství u lidí. Dosud se přitom soudilo, že včelí roj je tvořen uniformními dělnicemi, které mohou být každá vždy nahrazena jinou, a že vykonávají jednotlivé role vždy v závislosti na věku za sebou. Tedy že začínají jako stavitelky, krmičky, ošetřovatelky, čističky a končí vždy jako létavky přinášející nektar a pyl. Ovšem podle nových důkazů jsou některé dělnice ochotnější vykonávat určité funkce víc než jiné.

„U člověka jsou rozdíly v touze po novinkách a vyhledávání dobrodružství součástí osobnosti. Mohl by hmyz mít také osobnost?“ podivuje se profesor entomologie Gene Robinson z University of Illinois. Včelaři dobře vědí, že před rojením vyrážejí do okolí tzv. včely průzkumnice, které mají najít vhodné místo pro život nového roje. Ale těchto průzkumnic je mezi dělnicemi asi jen pět procent a podle genetické a molekulární analýzy jsou také ochotnější stát se pionýrkami i v jiných ohledech, třeba při hledání potravy.

„Při výzkumu osobnosti platí, že pokud projevujete stejnou tendenci v jiném kontextu, pak můžeme takovou vlastnost nazývat osobnostní charakteristikou… Nejenže určité včely projevují znaky vyhledávání nového, ale jejich touha a oddanost vydat se ještě dál a riskovat ještě víc může být životně důležitá pro celé včelstvo,“ tvrdí profesor Robinson. Molekulárně-genetická analýza nervové soustavy průzkumnic a ostatních dělnic prokázala, že mezi oběma typy existují tisíce rozdílů v genové aktivitě. Očekávaly se přitom jen drobné rozdíly, takže takové množství překvapilo i tým z Illinois.

Autor: hans, Famous Foto: Thinkstockphotos

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější