Jíte nepravidelně? Pak je to horší než jíst tučné!

Velikost textu: AAA

21. 5. 2012

Nepravidelné jedení během dne způsobuje obezitu víc než kalorické jídlo.

Většina studií zabývajících se obezitou řeší to, co člověk konzumuje a v jakém množství. Vědci ze San Diega ale zjistili, že to není tak podstatné jako to, kdy jíme a jak často. Nové experimentální výzkumy přitom potvrzují, že konzumace během krátkého úseku v pravidelných intervalech během dne prospívá normální linii a je prevencí obezity. Vědci ze San Diega sledovali vliv pravidelnosti konzumace v omezeném časovém období na laboratorních zvířatech. Část jich mohla konzumovat potravu kdykoli během dne a noci a to v nepravidelných intervalech. Druhá část dostávala potravu během osmi hodin denně v pravidelných intervalech, přitom zvířata během té doby zkonzumovala stejné množství potravy a energie jako první skupina. Druhá skupina na konci sledovaného období zůstala zdravá, fit a štíhlá, zatímco první skupina, která mohla jíst nepravidelně během dne a noci, začala být postupně obézní.

„Každý orgán má své hodiny,“ vysvětluje autor studie Satchidananda Panda, proč druhá skupina netloustla, i když snědla stejné množství potravy v menším časovém úseku a v pravidelných intervalech. Je to proto, že tato skupina zvířat měla plně funkční biologické hodiny všech orgánů, zatímco u první skupiny došlo k narušení vnitřních biologických hodin.

Všechny orgány v těle fungují podle biologických hodin, které jsou řízeny jednak zevnitř geny, ale zároveň zvnějšku osvětlením během dne a chováním jedince. Pokud se živočichové chovají každý den stejně, ve stejný čas vstávají, jedí, vykonávají různé potřeby a jdou spát, geny řídící biologické hodiny fungují spolehlivě a orgány dobře metabolizují energii a dobře s ní hospodaří. Jenže v případě, že začne být příjem potravy nepravidelný a v dlouhém časovém období dne včetně noci, geny přestanou správně fungovat, nefungují dobře vnitřní biologické hodiny a tělo začne ukládat energii do tukových zásob na těle. „Závěry této studie vysvětlují, proč jsou lidé dnes obézní. Nejen proto, že se přejídají, ale že jedí nepravidelně, kdykoli během dne a hlavně dlouho do noci,“ tvrdí Panda.

Autor: hans, Famous Foto: Thinkstockphotos

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější