Tohle si za rámeček nedá: Elton John vydal 500 slov proti Putinově fobii z gayů!

Velikost textu: AAA

30. 1. 2014

Elton John vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k přímé konfrontaci. Zesměšnil jeho tvrzení, že má mezi gayi přátele a označil ho za homofobního propagandistu. Britský zpěvák vydal osobní veřejné prohlášení médiím a světu mající pět set slov, v němž zpochybňuje také Putinovo prohlášení, že si váží homosexuálních celebrit jako je právě Elton John.

Co jsem slyšel, jen posílilo všechny ty mediální zprávy, které obíhají světem od doby, kdy se zákon o zákazu homosexuální propagandy stal federálním zákonem: brutální homofobie byla tímto zákonem legitimizována a poskytla extrémistům možnost, jak zakrýt zneužívání základních lidských práv. Všichni sdílíme příběhy verbálních a fyzických útoků – v práci, barech a restauracích či na ulici – od doby, kdy zákon loni v červnu vešel v platnost,“ napsal Elton.

Putin zcela evidentně nepočítal s tím, že se kvůli porušování lidských práv a homofobii tolik světových politiků a celebrit otočí zády k zimní olympiádě v Soči. Pozdě, ale přece jen se snaží žehlit situaci laciným prohlášením, že homosexualitu nechce v zemi propagovat proto, že má Rusko tak nízkou porodnost. Ale že má sám homosexuální přátele a klidně si podá ruku s Eltonem Johnem i hercem Ianem McKellenem. Tomu britská vláda doporučila, aby do Ruska raději vůbec nejezdil.

V prosinci Elton v Moskvě koncertoval a riskoval zatčení, když zákon o zákazu homosexuální propagandy otevřeně napadl a prohlásil, že Putinovi rád ruské homosexuály osobně představí. Narážel na to, že prezident i premiér Medveděv v minulosti prohlásili, že v jejich zemi gayové nejsou a že je to zvyk dovlečený ze západu.

A zvláště je velmi znepokojující, že ten zákon explicitně spojuje homosexualitu se sexuálním zneužíváním dětí,“ zlobí se John, jenž se svým partnerem Davidem Furnishem vychovává dva vlastní syny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související