Královna Alžběta není žádná prudérní babča: Papeži dala flašku whiskey!

Velikost textu: AAA

8. 4. 2014

Britská královna Alžběta II. se před víkendem zastavila ve Vatikánu. S manželem princem Philipem navštívili papeže Františka a setkání na přání obou stran bylo velmi neformální se značně uvolněným protokolem. Během půlhodinové konverzace si hlava anglikánské církve a hlava katolické církve vyměnili dárky. Alžběta dostala pro pravnuka prince George – následníka trůnu – kamenný glóbus s křížem. Papeži předala skotskou whiskey z jejího soukromého hradu Balmoral.

Pontif dostal celou kolekci jídel z farem vlastněných britskou královskou rodinou. Mezi marmeládami tak byla i letitá whiskey ze skotského Balmoralu, kam jezdí vladařka v létě na dovolenou.

Alžběta II. přilétla do Říma na kratičkou návštěvu. Na italské půdě byla jen pět hodin, půl hodiny strávila s papežem Františkem při neformálním setkání.

Kamenný glób s křížem a poselstvím Urbi et Orbi (Městu a světu) pochází z května 1679, kdy si jej nechal vyrobit kardinál Cesare Facchinetti.

Britská královna se potkala s papežem přímo ve Vatikánu popáté, tato návštěva byla však první neformální schůzkou s hlavou katolické církve a prvním setkáním s Františkem. Během soukromého rozhovoru byli přítomni jen papež, královna, její choť a překladatel. Papež sice anglicky rozumí, ale není schopen mluvit, proto využil služeb překladatele.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související