Autorka Harryho Pottera utratila 33 milionů. Víme za co!

Velikost textu: AAA

13. 6. 2014

Spisovatelka J. K. Rowling napsala svůj nejslavnější román o Harrym Potterovi ve Skotsku. Zemi na severu Velké Británie zůstala věrná, ale teď se děsí, že možná brzy přestane být občankou Spojeného království. Hrozí jí to po referendu, v němž se Skotové rozhodnou, zda budou absolutně nezávislí na Spojeném království, či jen autonomní oblastí v rámci monarchie. Rowlingová kampani bojující proti samostatnosti Skotska věnovala milion liber – asi třiatřicet milionů korun.

Joanne žijící v Edinburghu podporuje hnutí Better Together (Lépe spolu). „Přistoupila jsem k otázce nezávislosti s otevřenou myslí a vědomím vážnosti toho, nad čím se máme rozhodnout. Nejsou to všeobecné volby, po nichž můžeme nadávat na výsledek, vyčkávat a doufat v lepší výsledek za čtyři roky. Ať se Skotsko rozhodne jakkoli, pravděpodobně budeme muset naše rozhodnutí vysvětlit vnoučatům,“ napsala spisovatelka na svém webu.

Rowling také zdůraznila, že je Skotsko významným centrem lékařského výzkumu, ale jako nezávislé na tento výzkum nebude mít dost peněz.

„Pokud vystoupíme, nebude cesty zpátky. Tohle rozdělení nebude rychlé a čisté, bude to mikrochirurgické oddělení třísetleté vzájemné závislosti, po níž se budeme muset vyrovnat se třemi naštvanými sousedy… Ať už bude výsledek referenda z 18. září jakýkoli, bude to historický moment pro Skotsko. Já z celého srdce doufám, že se nebudeme muset podívat zpět a mít pocit, že jsme udělali historickou chybu,“ píše Rowling.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související