Autor slavného Pána prstenů byl HROZNÝ žák!

Velikost textu: AAA

18. 6. 2014

Profesor anglického jazyka a literatury z Oxfordské univerzity J. R. R. Tolkien je autorem slavného románu Pán prstenů. Uznávaný jazykovědec a milovník dobrodružných sci-fi příběhů však nebyl akademikem od plínek. Naopak. První roky vzdělávání ho zrovna nebavily. Jak vyjevuje desítky let starý dopis, který získala do aukce společnost Bonhams, byl žákem nepozorným.

Přeji si, abych dnes mohl říct některým svým učitelům, jak si je pamatuju a co mi říkali, že jsem se jen díval z okna a chichotal na svého souseda,“ píše Tolkien v dopise, v němž vzpomíná na základní školu.

List je adresován Anne Mountfieldové, učitelce z londýnské školy Eltha Green, která předčítala Tolkienova Hobbita svým žákům a která také slavného autora kontaktovala. Dopis je částečně psán na stroji, částečně rukou. A podle odborníků na dražby tohoto typu vynese až dva tisíce liber – asi šestašedesát tisíc korun.

Tolkien také na okraji dopisu adresovaného „kolegyni“ Mountfieldové poznamenává, jak je profese učitelů „vyčerpávající a depresivní“. Profesor Tolkien působil na Univerzitě v Oxfordu v letech 1925 až 1959.

Román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky byl vydán poprvé v září 1937. Po světě už bylo prodáno více než sto milionů kopií této knihy.

J. R. R. Tolkien zemřel 2. září 1973 ve věku jednaosmdesáti let.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související