Oprava bytu Kate a prince Williama: Daňoví poplatníci skřípou zuby. Stála 138 milionů!

Velikost textu: AAA

24. 6. 2014

Britský korunní princ William se stěhuje do Kensingtonského paláce, kde žila také jeho matka Diana. S manželkou Catherine budou na západě Londýna pobývat minimálně do doby, než usedne na trůn. Před stěhováním se však rozhodli honosné sídlo přestavět. Ale zaplatí to daňoví poplatníci. Bude je to stát čtyři miliony liber neboli 138 milionů korun.

Palác je však prý velmi zastaralý a potřebuje novou střechu, elektrické rozvody a vodovod. Byt v Kensingtonském paláci navrhl Christopher Wren, v minulosti sloužil královnině sestře princezně Margaret, která zde žila do své smrti v roce 2002. Poslední přestavbu v domě zažili v roce 1963.

„Tohle je jediné a oficiální sídlo vévody a vévodkyně. Je jasné, že zde budou pobývat mnoho a mnoho následujících let. Musíme vzít v potaz také fakt, že Kensingtonský palác je na seznamu historických památek a všechny prvky přestavby musí schválit English Heritage. To často znamená vysoký standard práce v souladu s historickým významem budovy Christophera Wrena,“ uvedl mluvčí z Buckinghamského paláce.

Koberce, nábytek a veškeré zařízení si William a Kate hradí ze svého. Stát platí pouze zednické, elektrikářské a instalatérské práce.

Královna Alžběta II. si také teď vypůjčila za státní peníze helikoptéru. Dlouhodobý pronájem stál daňové poplatníky osm milionů liber – asi 276 milionů korun. Létat ve stroji budou všichni členové britské královské rodiny, ovšem pouze ve státních záležitostech a kvůli oficiálním závazkům.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související